Наставком рада у Школи су се школовали ученици на два смера, за потребе Ратног ваздухопловства и Јединица за електронска дејства.

На смеру Ратног ваздухопловства (Ваздухопловнотехничка служба) школују се ученици  следећих  специјалности:

• Ваздухопловно наоружање;
  • Ваздухопловни мотори;
  • Електронска опрема и инструменти и
  • Радио-радарски системи.

Развојем Школе отпочело се са школовањем и на следећим смеровима;

• Противваздухопловна одбрана;
  • Ваздушно осматрање и јављање  и
  • Телекоминикације и информатика.

Мисија Средњe стручнe војнe школe „1300 каплара“ јесте васпитање и образовање ученика традиционалним и савременим методама и облицима наставе на најсавременијим наставним  средствима која су на употреби у Војсци Србије. На овај начин се по завршетку школовања обезбеђује подофицирски кадар оспособљен за одржавање и употребу савремених техничких средстава. Ми смо школа успешних и задовољних ученика и компетентних наставника.

Визија Средњe стручнe војнe школe „1300 каплара“ је обезбеђење високо квалитетног подофицирског кадра који ће своја знања и умења применити у образовању постојећих и нових образовних профила, а која су у складу са савремним војним тржишним тенденцијама. Жеља нам је да останемо лидер развоја стручног војног образовања у региону а и шире.

Школовање се реализује према Наставним плановима и програмима који обухватају редовну наставу за одговарајући смер, односно специјалност, посебне облике наставе и стручно-специјалистичку праксу.

Прве три године школовање за све смерове и специјалности реализује се у Београду, а четврта година школовања релизује стручноспецијалистичку наставу  у Центрима Војске Србије.

Током школовања ученици савладавају општеобразовне, општестручне, општевојне и стручноспецијалистичке предмете. Школа располаже савременим учионицама, лабораторијама и кабинетима за успешно реализовање наставних процеса.

У Средњој стручној војној школи „1300 каплара“ са ученицима реализују се и посебни облици наставе:

• Основна индивидуална обука;
  • Обука у гађањима из ватреног оружја;
  • Обука у зимским условима са скијањем;
  • Обука у пливању и
  • Обука у управљању моторним возилима Б и Ц категорије.

Посебна пажња кроз школовање даје се на физичкој припремљености ученика. Таквим приступом, ученици остварују висок пласман на спортским такмичењима.

Ученици похађају и факултативне предмете, разне курсеве и секције услед чега остварују изузетне резултате на такмичењима. Из низа секција и курсева извајамо:

• Радио-гониометрију;
  • Роботику и моделарство;
  • Стрељаштво;
  • Извиђање;
  • Прву помоћ;
  • Новинарство;
  • Оријентиринг;
  • Фолклор;
  • Глуму и др.

На крају школовања, а након завршеног стажирања у јединицама Војске Србије, ученици се промовишу у чин водника на завршној свечаности.