Радио-гониометрија је посебна област радио-електронике, која изучава теоретска и практична питања везана за одређивање правца извора зрачења радио-таласа. Она, исто тако, означава и процес одређивања смера ка радио предајнику, према његовим сигналима.

Радио гониометрија се базира на особинама простирања радио-таласа коначном брзином и на принципима усмереног пријема.

Радио гониометрисање се остварује уређајем названим радио-гониометар.

Гониометрија се може изводити како на малим, тако и на великим растојаљима ( у зависности од услова ширења радио таласа), није подложно утицајима метеоролшким условима(киша, магла и остало), може се изводити како у мировању тако и у покрету.

Радио гониометрија представља и спортско техничку дисциплину у којој учествује све више такмичара. Представља спој орјентиринга, атлетике и радио гониометрије и врло је захтева спорт. Циљ је помоћи техничких средстава (гониометара), карте и компаса пронаћи станице (предајнике) у што краћем времену. Предајници су скривени на терену.

Радио гониометрија се развила педесетих година прошлог века, а прва правила такмичења 1950. године у Енглеској.

У аматерској радио-гониометрији постоји пет такмичарских дисциплина:

- АРГ на кратким таласима (80м) - класични АРГ

- АРГ са ултра кратким таласима (2м)

- АРГ маратон

- АРГ спринт