2.jpg

Наставна посета 53. класе Спомен комплексу Текериш и Вуковој спомен-кући у Тршићу

27. 09. 2022

У суботу, 24. септембра 2022. године, реализована је наставна посета ученика првог разреда  Средње стручне војне школе ,,1300 каплараˮ Спомен комплексу Текериш и Тршићу, месту рођења Вука Стефановића Караџића.

На Текеришу, попришту славне Церске битке 1914. године, одржано им је предавање о јуначкој борби српске војске у Великом рату. У Текеришу се налази спомен комплекс „Српским јунацима“, посвећен Церској бици, где су се најжешће битке водиле на простору овог села у ноћи између 15. и 16. августа 1914. године.

Спомен кућа Вука Стефановића Караџића, је први музеј на отвореном у Краљевини Југославији. Подигнут је 17. септембра 1933. године на иницијативу чланова Одбора за подизање спомен обележја Вуку Стефановићу Караџићу. Ученици су у Тршићу чули о значају Вука Стефановића Караџића за реформу језика и писма.

Наставне посете реализују се у складу са Наставним планом и програмом Средње стручне војне школе „1300 каплара“, са циљем да се наши ученици упознају са славном српском историјом.