Savindan 2_800x533.jpg

Обележен Савиндан у средњим војним школама

27. 01. 2023

Ученици Средње стручне војне школе “1300 каплара”  и Војне гимназије пригодном свечаношћу обележили  су данас школску славу - Светог Саву на Војној академији. Свечану литургију служио је епископ липљански Доситеј, а свечаности присуствовали су државни секретар у Министарству одбране Миле Јелић, помоћник министра за људске ресурсе Синиша Радовић, в.д. ректора Универзитета одбране пуковник проф. др Бобан Ђоровић, начелник Војне академије пуковник ванр. проф. др Срђан Благојевић, начелник Школе националне одбране пуковник Мићо Сувајац и бројни гости.

Начелник Војне гимназије капетан бојног брода Мирослав Ћитић истакао је да је Свети Сава поставио духовне основе српског школства.

- Свети Сава је јединствена личност српске историје, свестрано заслужна. Његов живот и дело изучавају научници разних области, а њима се надахњују уметници и ствараоци свих профила. Најумнији, најмоћнији и најутицајнији вековима су падали на колена пред Светим Савом, њему се молили и од њега помоћ тражили. Зато је Светосавље наша универзална вредност која чува наш идентитет - рекао је начелник Војне гимназије.

Он је нагласио да је Свети Сава остао симбол српске нације и врлинама оплеменио душу нашег народа.

- Драги кадети и ученици, својим знањем и часним понашањем стварајте нове путеве за будуће генерације као што смо и ми стварали путеве за вас. Зато следимо пут светосавски. Ходамо стазама Светог Саве, јер како  песма каже “историја са њиме нам започиње, дигао је школе у светиње”- истакао је  Ћитић.

Након богослужбеног чина резања славског колача ученици  Средње стручне војне школе "1300 каплара" и Војне гиманзије приредили су пригодан културно-уметнички програм.