1694866082361_200x300.jpg

ЦЕРЕМОНИЈА ПОЛАГАЊА ВЕНАЦА КОД СПОМЕН-КОСТУРНИЦЕ У АРАНЂЕЛОВЦУ

15. 09. 2023

Дана 15. септембра 2023. године са почетком у 18.30 часова у Аранђеловцу на церемонији полагања венаца код Спомен-костурнице, а у оквиру програма шесте атлетске трке „1300 каплара“ коју  организује Спортски савез СО Аранђеловац, учешће су узели и ученици Средње стручне војне школе „1300 каплара“.

Спомен-костурница у Аранђеловцу је монументални споменик посвећен српским и аустроугарским ратницима погинулим у Првом светском рату, подигнута је у периоду од 1933. до 1938. године. Представља непокретно културно добро као споменик културе, одлуком СО Аранђеловац.

Спомен-костурница се састоји од крипте и капеле у виду пирамиде са крстом на темену, са засведеним отвором затвореним гвозденом решетком окренутим ка прилазном степеништу. Пирамида је издигнута над постољем испод којег је костурница. Цео споменик је обликован од сивих гранитних квадера. Унутрашњост капеле је декорисана живописом са ликовима средњовековних владара и херувима.

Поред ученика Средње стручне војне школе „1300 каплара“,  венце код Спомен-костурнице положили су представници општине СО Аранђеловац, Општинског одбора СУБНОР-а, Соколског савеза Србије и многе друге организације и појединци који негују традицију и сећања на пале борце из Првог светског рада.

Поред полагања венаца код Спомен-костурнице, ученици Средње стручне војне школе "1300 каплара" узели су учешће и у шестој атлетској трци "1300 каплара".