IMG20240315130601_500x375.jpg

ПЛАСМАН УЧЕНИКА У НАЦИОНАЛНО ФИНАЛЕ МЕЂУНАРОДНЕ HIPPO 2024 ОЛИМПИЈАДЕ ИЗ ЕНГЛЕСКОГ ЈЕЗИКА

06. 04. 2024

Министарство одбране Републике Србије препознаје изузетну важност константног интензивног усавршавања својих припадника из области које омогућавају високу стручну оспособљеност и прилагодљивост у светским оквирима, стога изучавање базичних и комплексних социолингвистичких и прагматичких одлика страних језика представља приоритет на свим нивоима школовања у систему нашег војног образовања. У складу са овом доктрином, ученици свих разреда Средње стручне војне школе „1300 каплара“ и Војне гимназије добро разумеју да је познавање страних језика кључ за свако озбиљније напредовање у вештом овладавању савременим војним технологијама и стратешким изазовима нашег доба. Ово је један од разлога зашто је 21 ученик из Средње стручне војне школе и 50 ученика из Војне гимназије дана 15.03.2024. године узело учешће у полуфиналном кругу међународног такмичења из енглеског језика 12th International English Language Olympiad Hippo 2024. Ово престижно такмичење, које је спроведено истог дана у 67 земаља Европе, Јужне Америке, Африке, Централне Азије и Далеког истока, намењено је провери познавања енглеског језика у реалном комуникацијском контексту кроз два дела теста – разумевање прочитаног текста (Reading) и употреба вокабулара и граматике (Use of English).

Тестови су прављени према међународним лингвистичким стандардима, компјутерски се прегледају и омогућавају сваком кандидату не само да одмери своја знања са другим такмичарима са разних меридијана, већ да добије повратну информацију о нивоу свог језичког знања према Заједничком европском оквиру за живе језике (енг. CEFR – Common European Framework of Reference for Languages). Наши ученици су се ове године такмичили на два нивоа који подразумевају релативну и пуну аутономију говорника на енглеском језичком подручју: ученици првог и другог разреда су радили тест нивоа Hippo 4 (CEFR B1), док су ученици трећег и четвртог разреда радили тест Hippo 5 (CEFR B2).

Пласман у национално финале изборили су ученици чији резултат спада у 10% најбољих на нивоу Републике Србије за дату категорију. Tо су за ниво Hippo 4: Вук Миладиновић (1. разред, 54. класа ССВШ, проф. Сандра Виличић Бан), Михајло Здравковић (2. разред, 53. класа ССВШ, проф. Сандра Виличић Бан), Анђелија Поповић (1. разред, 51. класа ВГ, проф. Маријана Николић), Филип Марковић (2. разред, 50. класа ВГ, проф. Ирена Јоновић), а за ниво Hippo 5: Вук Петровић (3. разред, 52. класа ССВШ, проф. Сања Корићанац), Нина Драгојловић (3. разред, 49. класа ВГ, проф. Сања Корићанац) и Димитрије Јанковић (3. разред, 49. класа ВГ, проф. Сања Корићанац).

Сви учесници такмичења 12th International English Language Olympiad Hippo 2024 добили су сертификат као потврду нивоа на којем су се такмичили и заслужују похвалу за пожртвованост и спремност да представљају Војску Републике Србије и на овом плану.

Изузетну захвалност као школа изказујемо проф. Сањи Корићанац на несебичној помоћи и изузетно исказаном труди ради остварења завидних резултата наших ученика.